Twoi znajomi i kontakty

Głównym widokiem komunikatora jest zawsze lista kontaktów. Możesz na niej dodać osoby, z którymi już kiedyś rozmawiałeś, Twoich znajomych z sieci, z pracy, ze szkoły albo Twoją rodzinę. Każdą osobę na liście nazywamy kontaktem. Jeżeli dwie osoby dodały się nawzajem do swoich list kontaktów, mówimy, że są znajomymi. Jeśli ktoś z GG zaprosi Cię do kontaktu, dostaniesz powiadomienie, a samo zaproszenie znajdziesz w oknie głównym komunikatora w zakładkach “Ludzie”, a następnie  “Zaproszenia”.  Zaproszenie to możesz przyjąć, dodając tą osobę do swojej listy kontaktów lub wybrać opcję “Ukryj”. Wtedy dana osoba nie zostanie dodana do Twojej listy kontaktów tylko do listy osób ukrytych, do których możesz wrócić w każdej chwili i taką osobę dodać później.

Widok listy kontaktów

Nowa osoba jest dopisywana do listy kontaktów imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem, w zależności od tego jak zdecydowała zakładając lub aktualizując konto w GG. Z takimi danymi figuruje też w Katalogu publicznym, który stanowi rodzaj książki telefonicznej wszystkich użytkowników GG. Jeśli jednak chcesz, możesz zmenić nazwę każdego z kontaktów na swojej liście i druga strona się o tym nie dowie.

Lista kontaktów działa podobnie jak książka adresowa w telefonie, jednak w komunikatorze ma kilka dodatkowych elementów. Pierwszym jest awatar, bardzo często ustawiany przez użytkowników jako graficzne przedstawienie ich profilu. Drugim status, czyli graficzne określenie tego, czy użytkownik jest w danej chwili dostępny i chce rozmawiać. Trzecim elementem jest opis  GG, czyli krótka informacja tekstowa, widoczna dla innych użytkowników, opisująca najczęściej nastrój danej osoby lub jakąś ważną rzecz, którą chce ogłosić wszystkim znajomym.  Żeby zobaczyć taki <Profil> danego użytkownika, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na osobę znajdującą się na Twojej liście kontaktów i wybierać opcję Profil. Możesz również zobaczyć profil osoby, którą wyszukasz w Katalogu Publicznym klikając raz bezpośrednio na wybraną osobę.

Widok profilu znajomego

W zależności od wybranego widoku, możesz mieć możliwość oznaczania użytkowników gwiazdką jako ulubionych lub podzielenia swojej listy kontaktów na grupy.

Podczas korzystania z komunikatora użytkownik stale powiększa swoją listę kontaktów. Dzięki temu ma możliwość szybkiej i wygodnej komunikacji z wieloma osobami.

Zapraszaj jak najwięcej osób, by korzystały z GG, nawet jeśli kontaktujecie się w także w inny sposób. Komunikator GG dzięki temu, że jest dostępny dla najważniejszych systemów operacyjnych, przez WWW oraz dla większości telefonów komórkowych, pozwoli Ci łatwiej dotrzeć do Twoich znajomych.

Jeśli używasz GG na komórce, możesz zsynchronizować kontakty ze swoją książką telefoniczną. GG zapyta Cię czy wyrażasz na to zgodę. Synchronizacja listy kontaktów telefonicznych to najlepszy sposób, by szybko dotrzeć do znajomych korzystających z GG. Zostaną oni znalezieni automatycznie i dodani do Twojej listy kontaktów.