Rozmowa tekstowa

Komunikator GG to najlepsze narzędzie do porozumiewania się ze znajomymi. Przesyłanie wiadomości tekstowych jest najbardziej przyjazną formą komunikacji w sieci.

Rozmowy możesz wykonywać używając GG zainstalowanego  na komputerze, korzystając ze strony www.gg.pl albo za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Ty i Twój rozmówca możecie korzystać z różnych urządzeń, a nawet wersji GG. Jeżeli zaczniecie swoją rozmowę na komunikatorze w jednym miejscu, każde z Was może ją przerwać w dowolnym momencie i kontynuować z innego miejsca, na innym urządzeniu.

W górnej części okna rozmowy znajduje się identyfikacja Twojego rozmówcy – obecny status oraz nazwa pod jaką masz go zapisanego na liście kontaktów.

Widok okna rozmowy.

Okno rozmowy tekstowej w GG na komputer i przez WWW podzielone jest na dwa panele. Dolny to miejsce gdzie wpisujesz tekst. Twój rozmówca nie widzi tego co piszesz dopóki nie naciśniesz przycisku Wyślij lub klawisza Enter. Wtedy tekst zostaje wysłany i obydwie strony widzą go w górnej części okna. W wersji GG na komórkę, na dole masz typowe pole do wpisywania tekstu, podobnie jak w innych aplikacjach dla Twojego telefonu.

iPhone - Okno rozmowy GG

Okno rozmowy w wersji GG na iPhone’a

Swoje wypowiedzi możesz akcentować poprzez dodawanie emotikonek, możesz do rozmowy wkleić linka do jakiejś strony, plik lub zdjęcie. Linki są wyróżnione w treści rozmowy, aby łatwo było do nich wrócić, często pojawia się także miniaturka strony, do której prowadzi dany link.

 

W dolnej części okna, obok przycisku Wyślij  znajduje się strzałka rozwijająca menu. Po kliknięciu na nią, znajduje się przycisk, pozwalający dodać więcej osób do rozmowy – Dodaj rozmówców. W ten sposób możesz stworzyć rozmowę konferencyjną.

Można również zaznaczyć następujące opcje:

  • Enter wysyła wiadomości
  • Zapisuj w archiwum.

Jeżeli korzystasz z komunikatora na komputerze lub przez WWW przesłanym lub odebranym linkiem możesz się podzielić z innymi znajomymi.

Do odbytych już rozmów tekstowych i przesłanych linków możesz wrócić korzystając z archiwum online.

Jeśli zamkniesz okno rozmowy i zajmiesz się czymś innym, o nadejściu nowej wiadomości zostaniesz poinformowany chmurką powiadomienia w prawym dolnym rogu ekranu. Gdy klikniesz chmurkę, otworzy się okno z trwająca rozmową.

W GG dostępnym przez www po prawej stronie paska oddzielającego dolny i górny panel okna rozmowy znajduje się ikona ustawień. Po jej wywołaniu pojawiają się trzy opcje:

Ustawienia w oknie rozmowy w GG dostępnym przez WWW.

  • Powiadamiaj o nowych wiadomościach – jeśli zamkniesz okno rozmowy z daną osobą, będą do Ciebie przychodziły powiadomienia o przesłanych wiadomościach od tej konkretnej osoby.
  • Zapisuj w archiwum – Pozwala na wyłączenie zapisywania bieżącej rozmowy w archiwum. Normalnie, wszystkie Twoje rozmowy przez GG, niezależnie od tego z jakiego komputera lub komórki je prowadzisz, są zapisywane w Twoim archiwum on-line. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz aby dana rozmowa lub jej fragment były zapamiętane, użyj tej opcji.
  • wyczyść – kasuje rozmowy z okna, przeprowadzone z tą osobą.

 

Teraz łatwiej i szybciej możesz otworzyć kolejne okno rozmowy lub konferencję z przyjaciółmi

W przypadku, gdy w ustawieniach masz odznaczone: „Pokazuj każdą rozmowę w nowym oknie” (Ustawienia / Ustawienia zaawansowane), za pomocą myszki kliknij w „+” znajdującego się na końcu listy otwartych okienek rozmowy. Wówczas pojawi się lista kontaktów, z której możesz wybrać osobę, z którą chcesz rozpocząć rozmowę. Jeśli wybierzesz ich kilka, otworzy się konferencja i w grupie będziecie mogli porozmawiać na wspólny temat.

Do otwarcia nowej rozmowy nie jest jednak konieczna myszka. Możesz to zrobić także za pomocą skrótów na klawiaturze, które są wyszczególnione poniżej.

Skróty klawiszowe:

Użycie skrótu klawiszowego w oknie rozmowy CTRL+T lub CTRL+N powoduje otwarcie wybieraka z listą kontaktów, dzięki któremu w łatwy sposób możesz wybrać osobę/osoby, z którym/i chcesz rozpocząć rozmowę/konferencję. Możesz tego dokonać na kilka sposobów:

  • zaznaczając checkbox LMP przy pożądanym kontakcie i klikając ENTER lub
  • klikając dwukrotnie LPM na pożądanym kontakcie lub
  • najeżdżając strzałką na wybrany kontakt i klikając ENTER.

Możesz także w prosty sposób otworzyć konferencję z grupą wybranych przyjaciół:

  • zaznaczając checkboxy LPM (lewy przycisk myszy) przy pożądanych kontaktach i klikając ENTER lub
  • zaznaczając chcecboxy przy pożądanych kontaktach za pomocą spacji i klikając ENTER.

W przypadku, gdy w ustawieniach masz zaznaczone: „Pokazuj każdą rozmowę w nowym oknie” w Twoim oknie rozmowy nie pojawi się „+”. Nowe okno możesz otworzyć za pomocą skrótów na klawiaturze, które zostały opisane powyżej.